Nie wielkość, stylistyka czy koszty, ale dobry projekt sprawia, że kuchnia staje się sercem domu, a gotowanie przyjemnością integrującą całą rodzinę. Tutaj radzimy, jakie materiały, zasady i pomysły warto wziąć pod uwagę, urządzając kuchnię swoich marzeń. Wy pytacie – my odpowiadamy. 

1. Nasze porady

PORADA 1: Jak sprawnie umeblować kuchnię? (czytaj więcej)

Katarzyna Borecka Projektantka kuchnieIMAR.pl

Jeśli Twoja kuchnia wymaga natychmiastowego remontu, nie zwlekaj, już teraz wybierz się do salonu meblowego i znajdź swoje wymarzone meble kuchenne. Boisz się, że nie będzie Cię stać na takie meble? Nie można martwić się na zapas – czasem wystarczy odwiedzić kilka salonów meblowych, a okaże się, że ceny w jednym salonie wcale nie będą równe cenom w drugim. Jako sprytny klient, powinieneś zajrzeć również na strony internetowe (nie pomijając internetowych aukcji), gdzie można znaleźć prawdziwe cuda w bardzo przystępnych cenach.
Uwaga! Czasem lepiej jest dołożyć 100 lub 200 złotych więcej i cieszyć się solidnym kuchennym stołem, niż poskąpić paru groszy na mebel, który po pół roku i tak się zepsuje…
Jakie meble kuchenne są obecnie najmodniejsze? Wszystko zależy od tego, jaki metraż kuchni posiadasz – do mniejszych przestrzeni proponuję szafki tworzone na wymiar lub niskie kredensy z szafkami do zabudowy urządzeń AGD (jedna z najciekawszych propozycji producentów mebli kuchennych), na większych przestrzeniach można zaszaleć i zdecydować się na kuchenną meblościankę lub zestaw mebli o wymiarach proponowanych w salonie meblowym (dzięki czemu tańszych). Trzeba też się zastanowić nad aranżacją kuchni – czy będzie miała ona charakter pomieszczenia otwartego, jedynie ladą, meblościanką lub niskim kredensem oddzielonego od pokoju dziennego, czy też będzie ona pomieszczeniem zamkniętym lub w połowie zamkniętym, tzn. zamykanym na przesuwane drzwi lub oddzielonym od salonu za pomocą szklanych ścian (idealne rozwiązanie do nowocześnie urządzonych mieszkań). Jest to jedna z najważniejszych decyzji, które trzeba podjąć podczas remontu kuchni.
Jakie ceny? Wartość mebli kuchennych zależy od materiału, z jakiego są wykonane oraz od ich wymiaru. Dodatkowo meble kupowane w zestawach są tańsze od tych dobieranych (niestety, często ich wymiary nie pasują do wielkości danego pomieszczenia).
Ceny są też wyższe, jeśli zdecydujesz się kupić meble na wymiar i samemu (lub przy pomocy firmowych projektantów) stworzyć ostateczny kształt swojej kuchni – cena jest tu zależna m.in. od ilości szafek, ich wymiarów i głębokości, materiałów, z jakich są wykonane, a nawet od rodzaju szkła, które będzie wykorzystane podczas ich tworzenia – mimo wszystko, jeśli chcesz, żeby kuchnia wyglądała stylowo, a jednocześnie pasowała do charakteru Twojego domu, warto jest zainwestować w takie właśnie umeblowanie kuchni.
Warto też zaznaczyć, że aranżacja kuchni wielu osobom sprawia niemały kłopot. Dlaczego tak się dzieje? To chyba wynik tego, że kuchnia jest sercem domu – nie może więc wyglądać jak muzeum, trzeba czuć w niej ciepło i miłość, wiążącą domowników.
Szukasz porady projektanta ? Zapytaj nas. Skorzystaj z naszego formularza.

PORADA 2: Wyposażenie szafek kuchennych (czytaj więcej)

Katarzyna Borecka Projektantka kuchnieIMAR.pl

Aranżacja wnętrz, zwłaszcza, gdy dotyczy pomieszczenia, takiego jak kuchnia, to trudne wyzwanie. Trudne, zarówno wtedy, gdy przestrzeń do zagospodarowania jest ogromna, jak i w przypadku, gdy gabaryty naszej kuchni są niewielkie.
Urządzanie domowej kuchni w rozmiarze XL czy też projektowanie mini kuchni w bloku, to dwa wyzwania, które wymagają nie lada wyobraźni i kreatywności. W końcu, kuchnia pełni mnóstwo funkcji, a tylko przemyślane i właściwie zastosowane rozwiązania sprawią, że będzie ona spełniała swoją rolę od początku do końca.
Bez względu na to, czy pokusimy się o wspaniałe, nowiutkie meble czy też wybierzemy tanie meble do kuchni (np. kuchnie modern i old fashion po atrakcyjnych cenach), postawmy przede wszystkim na ich praktyczność i wielofunkcyjność. W naszej kuchni powinniśmy czuć się, jak ryby w wodzie, poruszać się po niej bez problemu, ale też bez problemu odnajdywać w niej potrzebne nam rzeczy i produkty.
W związku z tym, zestawy kuchenne powinny być wyposażone w taki sposób, aby ułatwiały nam segregowanie i układanie wszelkiego rodzaju akcesoriów kuchennych, naczyń, sztućców, zastawy stołowej itd. Szafki podwieszane, wysuwane i do rogu, to miejsca idealne do zamontowania w nich półek, różnego rodzaju koszyczków i wkładów (plastikowych, metalowych), dzięki którym uporządkujemy akcesoria kuchenne i produkty żywnościowe.
W szufladach warto umieścić specjalne wkłady. Ułatwią nam one sortowanie sztućców i podobnych przedmiotów. Na relingach przytwierdzonych do ścian możemy śmiało wieszać akcesoria, po które w kuchni sięgamy najczęściej. Bardzo efektownie wyglądają też filiżanki wyeksponowane w taki właśnie sposób.
Kosze cargo umiejscowione w szafkach, szufladach bądź też bezpośrednio na blacie, sprawdzą się doskonale, np. do segregowania i przechowywania pojemniczków z przyprawami i innych artykułów spożywczych. Kosze o charakterze obrotowym wstawione do szafki narożnej ułatwia nam dostęp do naczyń. Koniec z sięganiem głęboko do szafy- wystarczy zakręcić półką, by dostać to, czego akurat potrzebujemy, a co jest na samym tyle.
Ociekarki, najlepiej metalowe, z wkładem, swoje miejsce mają zazwyczaj nad zlewozmywakiem. Mogą być ukryte w szafie lub mieć charakter wolnostojący. Jako takie będą pełnić dodatkowo funkcję dekoracyjną.
Akcesoria kuchenne: łopatki, łyżki, chochle, miarki, obieraczki, szczypce, tarki, tłuczki, trzepaczki, nożyczki itd., itp. Muszą mieć swoje stałe, niezmienne miejsce w kuchni. Kosze, wkłady, relingi i podobne przedmioty pomogą nam zorganizować przestrzeń i sprawić, by nasza kuchnia była funkcjonalna i ergonomiczna.
Szukasz porady projektanta ? Zapytaj nas. Skorzystaj z naszego formularza.

 

2. Masz pytanie do projektanta. Wpisz je poniżej!

Prosimy wpisać tutaj swoje imię i nazwisko

Prosimy tutaj wpisać swój numer telefonu - ODDZWONIMY!

Tutaj wpisz swoje pytanie. Poniżej możesz także dodać plik graficzny, zdjęcie

Dodaj plik

Plik do 10 MB

Please wait...