Nie wielkość, stylistyka czy koszty, ale dobry projekt sprawia, że kuchnia staje się sercem domu, a gotowanie przyjemnością integrującą całą rodzinę. Tutaj radzimy, jakie materiały, zasady i pomysły warto wziąć pod uwagę, urządzając kuchnię swoich marzeń. Wy pytacie – my odpowiadamy.
1. Nasze porady
PORADA 1: Jak sprawnie umeblować kuchnię? (czytaj więcej) Jeśli Twoja kuchnia wymaga natychmiastowego remontu, nie zwlekaj, już teraz wybierz się do salonu meblowego i znajdź swoje wymarzone meble kuchenne. Boisz się, że nie będzie Cię stać na takie meble? Nie można martwić się na zapas – czasem wystarczy odwiedzić kilka salonów meblowych, a okaże się, że ceny w jednym salonie wcale nie będą równe cenom w drugim. Jako sprytny klient, powinieneś zajrzeć również na strony internetowe (nie pomijając internetowych aukcji), gdzie można znaleźć prawdziwe cuda w bardzo przystępnych cenach. PORADA 2: Wyposażenie szafek kuchennych (czytaj więcej) Aranżacja wnętrz, zwłaszcza, gdy dotyczy pomieszczenia, takiego jak kuchnia, to trudne wyzwanie. Trudne, zarówno wtedy, gdy przestrzeń do zagospodarowania jest ogromna, jak i w przypadku, gdy gabaryty naszej kuchni są niewielkie. Katarzyna Borecka Projektantka kuchnieIMAR.pl
Uwaga! Czasem lepiej jest dołożyć 100 lub 200 złotych więcej i cieszyć się solidnym kuchennym stołem, niż poskąpić paru groszy na mebel, który po pół roku i tak się zepsuje…
Jakie meble kuchenne są obecnie najmodniejsze? Wszystko zależy od tego, jaki metraż kuchni posiadasz – do mniejszych przestrzeni proponuję szafki tworzone na wymiar lub niskie kredensy z szafkami do zabudowy urządzeń AGD (jedna z najciekawszych propozycji producentów mebli kuchennych), na większych przestrzeniach można zaszaleć i zdecydować się na kuchenną meblościankę lub zestaw mebli o wymiarach proponowanych w salonie meblowym (dzięki czemu tańszych). Trzeba też się zastanowić nad aranżacją kuchni – czy będzie miała ona charakter pomieszczenia otwartego, jedynie ladą, meblościanką lub niskim kredensem oddzielonego od pokoju dziennego, czy też będzie ona pomieszczeniem zamkniętym lub w połowie zamkniętym, tzn. zamykanym na przesuwane drzwi lub oddzielonym od salonu za pomocą szklanych ścian (idealne rozwiązanie do nowocześnie urządzonych mieszkań). Jest to jedna z najważniejszych decyzji, które trzeba podjąć podczas remontu kuchni.
Jakie ceny? Wartość mebli kuchennych zależy od materiału, z jakiego są wykonane oraz od ich wymiaru. Dodatkowo meble kupowane w zestawach są tańsze od tych dobieranych (niestety, często ich wymiary nie pasują do wielkości danego pomieszczenia).
Ceny są też wyższe, jeśli zdecydujesz się kupić meble na wymiar i samemu (lub przy pomocy firmowych projektantów) stworzyć ostateczny kształt swojej kuchni – cena jest tu zależna m.in. od ilości szafek, ich wymiarów i głębokości, materiałów, z jakich są wykonane, a nawet od rodzaju szkła, które będzie wykorzystane podczas ich tworzenia – mimo wszystko, jeśli chcesz, żeby kuchnia wyglądała stylowo, a jednocześnie pasowała do charakteru Twojego domu, warto jest zainwestować w takie właśnie umeblowanie kuchni.
Warto też zaznaczyć, że aranżacja kuchni wielu osobom sprawia niemały kłopot. Dlaczego tak się dzieje? To chyba wynik tego, że kuchnia jest sercem domu – nie może więc wyglądać jak muzeum, trzeba czuć w niej ciepło i miłość, wiążącą domowników.
Szukasz porady projektanta ? Zapytaj nas. Skorzystaj z naszego formularza.Katarzyna Borecka Projektantka kuchnieIMAR.pl
Urządzanie domowej kuchni w rozmiarze XL czy też projektowanie mini kuchni w bloku, to dwa wyzwania, które wymagają nie lada wyobraźni i kreatywności. W końcu, kuchnia pełni mnóstwo funkcji, a tylko przemyślane i właściwie zastosowane rozwiązania sprawią, że będzie ona spełniała swoją rolę od początku do końca.
Bez względu na to, czy pokusimy się o wspaniałe, nowiutkie meble czy też wybierzemy tanie meble do kuchni (np. kuchnie modern i old fashion po atrakcyjnych cenach), postawmy przede wszystkim na ich praktyczność i wielofunkcyjność. W naszej kuchni powinniśmy czuć się, jak ryby w wodzie, poruszać się po niej bez problemu, ale też bez problemu odnajdywać w niej potrzebne nam rzeczy i produkty.
W związku z tym, zestawy kuchenne powinny być wyposażone w taki sposób, aby ułatwiały nam segregowanie i układanie wszelkiego rodzaju akcesoriów kuchennych, naczyń, sztućców, zastawy stołowej itd. Szafki podwieszane, wysuwane i do rogu, to miejsca idealne do zamontowania w nich półek, różnego rodzaju koszyczków i wkładów (plastikowych, metalowych), dzięki którym uporządkujemy akcesoria kuchenne i produkty żywnościowe.
W szufladach warto umieścić specjalne wkłady. Ułatwią nam one sortowanie sztućców i podobnych przedmiotów. Na relingach przytwierdzonych do ścian możemy śmiało wieszać akcesoria, po które w kuchni sięgamy najczęściej. Bardzo efektownie wyglądają też filiżanki wyeksponowane w taki właśnie sposób.
Kosze cargo umiejscowione w szafkach, szufladach bądź też bezpośrednio na blacie, sprawdzą się doskonale, np. do segregowania i przechowywania pojemniczków z przyprawami i innych artykułów spożywczych. Kosze o charakterze obrotowym wstawione do szafki narożnej ułatwia nam dostęp do naczyń. Koniec z sięganiem głęboko do szafy- wystarczy zakręcić półką, by dostać to, czego akurat potrzebujemy, a co jest na samym tyle.
Ociekarki, najlepiej metalowe, z wkładem, swoje miejsce mają zazwyczaj nad zlewozmywakiem. Mogą być ukryte w szafie lub mieć charakter wolnostojący. Jako takie będą pełnić dodatkowo funkcję dekoracyjną.
Akcesoria kuchenne: łopatki, łyżki, chochle, miarki, obieraczki, szczypce, tarki, tłuczki, trzepaczki, nożyczki itd., itp. Muszą mieć swoje stałe, niezmienne miejsce w kuchni. Kosze, wkłady, relingi i podobne przedmioty pomogą nam zorganizować przestrzeń i sprawić, by nasza kuchnia była funkcjonalna i ergonomiczna.
Szukasz porady projektanta ? Zapytaj nas. Skorzystaj z naszego formularza.